Jedna kasa fiskalna dla dwóch praktyk zawodowych lekarzy dentystów? To możliwe.

Za wybór dzisiejszego tematu wszyscy dziękujemy p. Izabelli.

Pani Iza, napisała do mnie, że poczytała sobie bloga i nie znalazła odpowiedzi na pytanie: o ilość kas fiskalnych dla dwóch praktyk zawodowych lekarzy (indywidualnych praktyk lekarskich) prowadzonych w tym samym miejscu.

Pytanie ze wszech miar słuszne, gdyż istotnie nie było jeszcze wpisu o tej tematyce.

Nie było, gdyż myślałem, że temat kas fiskalnych, a raczej obowiązku ich posiadania przy różnych konstelacjach gospodarczych, został wyczerpany i dokładnie opisany, ale gdzie tam…

Wpisy p.t.: Czy muszę mieć kasę fiskalną w gabinecie. Stan na 1 stycznia 2015 oraz Kasa fiskalna w gabinecie stomatologicznym w 2015r. – cz. II – nie zamknęły, jak się okazuje, zagadnienia.

Przechodząc do meritum – zdarza się w praktyce, że lekarze dentyści „wynajmują” gabinety od innych lekarzy dentystów i na sprzęcie tych drugich wykonują świadczenia medyczne. Nie jest bowiem rzadkością, że lekarz posiada lokal „”dwustanowiskowy”, gdzie na jednym stanowisko przyjmuje sam, a drugie właśnie wynajmuje dla innego lekarza.

Jak taka sytuacja zatem ma się do obowiązku posiadania kasy fiskalnej?

Czy każdy z lekarzy ma obowiązek posiadać swoją, czy też kasa może funkcjonować jedna, dla „jednego” miejsca?

konfa_slask-290x290Powiedzieć należy tak: jeżeli lekarz wynajmujący „fotel” nie jest podmiotem leczniczym, prowadzi praktykę zawodową (indywidualną praktykę lekarską), posiada własny (bez znaczenia czy sam go wynajmuje, czy jest jego własnością) lokal, w którym wynajmuje fotel bądź pomieszczenie z fotelem dla innych lekarzy (nazwijmy to roboczo „gabinet”), a nadto posiada własną kasę fiskalną i podpisuje umowę o świadczenie usług z innym lekarzem dentystą prowadzącym działalność gospodarczą – to istnieje możliwość posiadania tylko jednej kasy fiskalnej dla dwóch lekarzy.

Oczywiście, nie będzie to kasa wspólna, ale kasa lekarza wynajmującego fotel/gabinet, na której będą ewidencjonowana usługi wykonane przez drugiego lekarza wykorzystującego pomieszczenia bądź sprzęt.

Tym samym, lekarz wizytujący (lekarz, który jedynie korzysta z pomieszczeń/sprzętu wynajmując go), nie ma obowiązku posiadania własnej kasy fiskalnej, jeżeli wykonuje usługi w swoim imieniu, ale na rzecz osoby trzeciej.

Jest tylko jedno ALE.

Przy tego typu współpracy i jednej kasie fiskalnej, decydujące znaczenia ma umowa pomiędzy przedsiębiorcami – w tym przypadku lekarzami wykonującymi zawód w ramach praktyk zawodowych.

W takiej sytuacji to właśnie ona będzie określać zasady rozliczeń, które mogą z powodzeniem eliminować obowiązek posiadania kasy fiskalnej dla lekarza będącego najemcą gabinetu/sprzętu. Umowa będzie również stanowiła podstawę, w razie ewentualnej kontroli, dla Urzędu Skarbowego, przy określeniu prawidłowości przyjętego rozwiązania.

A nie jest to mały koszt, gdyż sama kasa fiskalna to koszt ok 1450 zł brutto plus mnóstwo obowiązków, zgłoszeń etc.

Umowa oczywiście będzie regulowała szereg innych kwestii, ale nie może pomijać charakteru wykonywanych usług, w tym i tego, kto w czyim imieniu i na czyją rzecz je wykonuje oraz jak z tego się następnie rozlicza.

Czy to działa ?

Działa. Jakiś czas temu mój Klient miał kontrolę US i nie było najmniejszego problemu ze stosowaniem tego sposobu.

Tylko pamiętaj – profesjonalna Umowa !

Do usłyszenia!

3 thoughts

  1. Dzień dobry.
    Napisał Pan że lekarz właściciel podpisuje umowę o świadczenie usług z innym lekarzem.
    Ale czy indywidualna praktyka lekarska może zawierać umowy z innymi lekarzami?

  2. witam, podpinam się do pytania, czy w 2023 roku dalej przy umowie między dwoma lekarzami można używać jednej kasy fiskalne?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *