Podmiot leczniczy – tworzenie, zakładanie, rejestracja – kilka uwag

Drodzy,

Na blogu jest co najmniej 8 wpisów traktujących o podmiotach leczniczych. Wpisy dotyczą wad i zalet prowadzenia działalności leczniczej w formie podmiotu leczniczego, OC podmiotu leczniczego, różnic między podmiotami a praktykami zawodowymi.

Od lat tworzymy podmioty lecznicze, zakładamy te podmioty, ustalamy strukturę organizacyjną, doradzamy w zakresie formy działalności gospodarczej – jako fundamentu podmiotu – przeprowadzamy optymalizacje podatkowe w działalności leczniczej, tworzymy dokumenty związane z działalnością medyczną (umowy, regulaminy, procedury etc.), szkolimy z zasad prowadzenia podmiotów leczniczych, przygotowujemy na kontrole, jesteśmy przy nich obecni, wdrażamy RODO.

Staramy się być na bieżąco, znać wszelkie nowości legislacyjne, wprowadzać zmiany, dostosowywać działalność naszych Klientów do aktualnie obowiązujących wytycznych.

Ratujemy skórę kiedy trzeba, kiedy trzeba kopiemy po kostkach, tych co na to zasługują.

Wiemy, jaki jest stan wiedzy i świadomości prawnej w ogólności.

Wiemy, jaki jest stan wiedzy i świadomości prawnej pośród osób zamierzających wykonywać działalność leczniczą. Niski – czasem bardzo niski. A jest to szczególnie trudna dziedzina – bo na uregulowania działalności gospodarczej nałożyć trzeba gorset przepisów działalności leczniczej. A działalność ta jest szczególnie REGULOWANA – i nie może być prowadzona dowolnie.

Dlatego radzimy, abyście nie szukali odpowiedzi na trudne kwestie na forach internetowych, facebookach etc.

Dlaczego ?

Dlatego, że bzdur i głupot jest tam na kilogramy.

Pierwszy przykład z brzegu – fragment „porady” udzielonej przez innego lekarza na zapytanie o tworzenie podmiotu leczniczego:

Musisz przekształcić IPS w Podmiot leczniczy. W tym celu idziesz do urzędu statystycznego zmienić REGON na 13 cyfrowy i na stronie urzędu marszałkowskiego rejestrujesz podmiot leczniczy. Potem zmieniasz nazwę firmy w Ceidg. Jak dobrze pamiętałm to nazwa firmy i podmiotu musza być różne byle by nie było już w nazwie IPS.”

Ilość fundamentalnych błędów w tych trzech zdaniach jest tak rażąca, że aż pofatygowałem się zapisać ten elokwentny wywód prawny. 

Nadmienię tylko, że Urząd Marszałkowski w ogóle nie ma nic wspólnego z podmiotami leczniczymi, od 1 maja 2018r. urząd statystyczny z REGONEM rozszerzonym, zaś nazwa firmy i podmiotu mogą być takie same – różnica winna nastąpić w innym miejscu.

Kurtyna.

Do usłyszenia.

One thought

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *