Pani doktor? Panie doktorze? – czyli statystyka daje podium Kobietom.

Pośród genderowego  Sturm und Drang, wokół dyskusji red. Terlikowskiego i prof. Środy, w oparach wizji chłopców w sukienkach i kobiet w kopalniach, pojawia się temat, nomen omen, płci zawodu lekarza stomatologa.

Na szczęście tylko w ujęciu statystycznym.

Temat odrobinę offtopic’owy, ale może przez to odrobinę bardziej interesujący i ciekawszy. Nie to, że inne wpisy są nudne. Oczywiście, że nie! Ale nie mam złudzeń, że tematyka bloga podyktowana niełatwymi problemami prawnymi jest, niekiedy bardziej, lekturą do poduszki, niż ekscytującą przygodą.

Ale wracając…

podiumNaczelna Izba Lekarska opublikowała, w pierwszym kwartale 2014r., dane statystyczne ujmujące zawód lekarza dentysty w podziale m.in. na płeć.

I tak, w 2013r. w zawodzie lekarza dentysty funkcjonowało 26 099 kobiet i 8 253 mężczyzn. W porównaniu do 2012r. w zawodzie przybyło o 3 lekarzy dentystów mężczyzn więcej niźli Kobiet w tym samym okresie.

Trudno jednam mówić – z perspektywy panów – o sukcesie. Tym zawodem rządzą bowiem kobiety. Bezsprzecznie i bezapelacyjnie Panie dominują.

Jeżeli ktoś miał jeszcze jakieś wątpliwości, to zaprezentowane dane nie pozostawiają złudzeń.

Wynika z nich, że mniej więcej tylko 32% przedstawicieli zawodu to mężczyźni. Pozostała część tj. aż 68% przypada w udziale kobietom.

Prosty stąd wniosek, że o stan zdrowia naszego uzębienia, w tym uśmiechu prawników, dbają głównie Panie.

Nie wiem, jak na to reagują antagoniści i protagoniści przeróżnych teorii, poglądów i nurtów, ale jedno jest

pewne.

Dziś zdecydowanie częściej Pani doktor, niż Panie doktorze!

 I z tą pozytywną myślą, żegnam Cię do następnego wpisu.

Do usłyszenia!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *