Niezapowiedziana kontrola NFZ – jak się zachować?

Tego nie pamiętają najstarsze Szeptuchy, ale jakiś czas temu pisałem o zasadach zawiadomień przy kontrolach NFZ.

Konstatacja była taka, że brak zawiadomienia o zamiarze przeprowadzenia kontroli, bądź zawiadomienie wręczone na „dzień dobry” w drzwiach przez kontrolerów – stanowi naruszenia prawa, w tym głównie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

konfa_slask-290x290

W zalinkowanym poście znajdziesz podstawę prawną oraz uzasadnienie mojego stanowiska.

Nie zmienia to jednak rzeczy i nie odpowiada na pytanie:

jak się zachować w czasie niezapowiedzianej kontroli NFZ?

Podkreślam, że kontrola niezapowiedziana, to każda w której od chwili doręczenia zawiadomienia o zamiarze kontroli do jej odbycia nie upłynęło przynajmniej 7 dni.

Co można zrobić ?

  1. Przede wszystkim zachować spokój. Jak mawiają „tylko spokój może nas uratować”.
  2. Dalej, pierwszą rzeczą jaką powinieneś zrobić, to sprawdzić – najlepiej z ustawą o swobodzie działalności gospodarczej w ręku – wszelkie formalne kwestie związane z kontrolą, a to: upoważnienie do przeprowadzenia kontroli (szczegółowy zakres upoważnienia wskazuje art. 79a ust 6 u.s.d.g.). Ważne: jeżeli brakuje któregokolwiek z wymienionych w ustawie elementów upoważnienia, kontrola nie ma prawa się odbyć. Wówczas powinieneś poinformować o tym kontrolerów, odnotować to w protokole i grzecznie Państwa wyprosić.
  3. Kontynuując czynności sprawdzające, powinieneś równolegle z upoważnieniem do kontroli dokonać sprawdzenia legitymacji służbowej kontrolerów. Jeżeli kontroler zapomniał dokumentacji służbowej, a jest pracownikiem NFZ, to nie może posłużyć się dowodem osobistym. Wówczas również masz prawa poprosić, aby Państwo kontrolerzy opuścili lokal.
  4. Nie zapomnij sprawdzić zawiadomienia o kontroli. Zawiadomienie powinno zawierać elementy wskazane w art. 79 ust.6 u.s.d.g. oraz § 4 ust. 3 Rozporządzenia (Dz.U.2004.274.2723). Zawiadomienie nie posiadające wymienionych w przepisach elementów nie spełnia warunku zawiadomienia, które winno być zawsze wystawione, nawet w trakcie kontroli bez zapowiedzi. Jeżeli taka sytuacja ma miejsce, to czytaj pkt 2 i 3.
  5. Jeżeli natomiast wszelkie dokumenty się zgadzają, a w gabinecie masz Pacjenta bądź Pacjentów, zaś kontrola zakłócałaby funkcjonowanie poradni, masz prawo zażądać od kontrolerów na piśmie wstrzymania czynności do czasu, gdy albo przyjmiesz planowych Pacjentów, albo ich odwołasz, albo zakończysz dany zabieg. Kontrolerzy mogą się na to nie zgodzić, jednak wówczas kontynuowanie kontroli muszą uzasadnić pisemnie w protokole.

Powyżej opisane działania muszą zostać podjęte przez Ciebie na początku kontroli. Wbrew pozorom pozwolą Ci zyskać trochę czasu, ochłonąć, zaś stronie kontrolującej dadzą do zrozumienia, że znasz się na rzeczy i nie jesteś przysłowiowym „jeleniem”, czy też owcą do strzyżenia.

Ok, czynności formalne przeszedłeś, co zatem dalej z trwającą niezapowiedzianą kontrolą ?

O tym w kolejnym wpisie, bowiem najlepsze dopiero przed nami !

Do usłyszenia !

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *