Podmiot leczniczy – zalety i wady

Jakiś czas temu odebrałem miły telefon od p. Doktor, która zastanawiała się nad zmianą organizacyjną udzielania świadczeń medycznych z praktyki zawodowej (IPL) na podmiot leczniczy (PL).

A co mi p. Doktor naopowiadała – włos jeżył się na głowie.

Słyszała bowiem, że

 1. prowadzenie podmiotu leczniczego generuje większe koszty niż IPL;
 2. PL wymaga większej papierologii;
 3. wymagania sanitarne, instalacyjne i budowlane są tak wyśrubowane, że nie da się ich spełnić;
 4. wreszcie, że są dla niego wyższe podatki.

W swojej pracy, od czasu do czasu, spotykam się z podaniami ludowymi – na pytanie do Klienta dlaczego domaga się przeprowadzenia sprawy w ten sposób czasem słyszę, cyt.: ” Bo cała wieś tak robi” albo cyt.: „bo sąsiad mu tak powiedział”.

Naprawdę, to nie jest żart i takie rzeczy się zdarzają. Często mają one niestety tragiczny skutek dla Klienta.

Nie wierzysz?

Przeczytaj proszę króciutką opowieść o wyższości mądrości ludowej nad wiedzą i umysłem.

konfa_slask-290x290Ale wracając do telefonu, to muszę Ci powiedzieć, że te podatki z pkt 4 to już były himalaje absurdu.

Oczywiście wszelkie obawy wzięły się z tego, że inny lekarze wiedzą lepiej i tak tej Pani naopowiadali.

Powyższe pozostaje wierutną brednią i proszę Cię, nie wierz w takie rzeczy.

Co nam zatem daje podmiot leczniczy?:

 1. jeden odbiór sanepid, niezależnie ilu lekarzy będzie przyjmować, odbiór jest raz po wsze czasy;
 2. jeden obowiązek związany z gospodarką odpadami niezależnie od ilości przyjmujących lekarzy oraz wszelkimi innymi obowiązkami obciążającymi lekarza;
 3. możliwość otwierania wielu przedsiębiorstw w ramach jednego podmiotu;
 4. możliwość otwierania wielu miejsc świadczenia usług w ramach jednego przedsiębiorstwa;
 5. uproszczone wymagania dla kolejnych przedsiębiorstw tego samego podmiotu leczniczego (drugiego i kolejnego);
 6. jedna dokumentacja medyczna, niezależnie ilu lekarzy przyjmuje – dokumentacja zawsze będzie stanowiła własność podmiotu leczniczego;
 7. możliwość swobodnego ukształtowania stosunku prawnego z lekarzami, bez obostrzeń wynikających z IPL
 8. jedna kontrola Sanepid;
 9. możliwość zatrudniania lekarzy;
 10. brak dodatkowych formalności i wymagań innych, niż te przewidziane dla IPL;
 11. olbrzymia elastyczność organizacyjno-osobowa.

 

Wady PL – nie wiem, czy to można nazwać wadami, ale jeżeli już to:

 1. jednorazowy koszt rejestracji: 360 zł
 2. ubezpieczenie obowiązkowe OC: koszt ok 1200 zł za pierwszy rok i ok. 1100 zł za lata następne.

Czy warto zatem trzymać się praktyki zawodowej?

Do usłyszenia

20 thoughts

 1. Nie do końca zgodzę się z pkt 1, 8 i 10.
  Ad.1) Zależy jakich lekarzy zatrudnimy (czy tej samej specjalności, co do tej pory, czy rozszerzamy zakres udzielanych świadczeń. Bez decyzji sanepidu na planowaną nową komórkę organizacyjną np. gabinet lekarza POZ nie powinniśmy rozpoczynać działalności owej komórki.
  Ad. 2) Nie tylko kontrola sanepidu ale również kontrola PiP, NFZ, KIDL (w przypadku laboratoriów) ale przede wszystkim kontrola z Urzędów Wojewódzkich, gdyż wszystkie podmioty figurujące w rejestrze kontroluje wojewoda z zakresu ustawy o działalności leczniczej. Ponadto jeśli podmiot posiada bardzo starą opinię sanepidu np. z 2002 r. powinien wnioskować o wydanie nowej opinii na podstawie aktualnie obowiązujących przepisów, tj. Rozporządzenia MZ z 2012 r. (o ile nie opracowywał programu dostosowawczego).
  Ad 10) Istnieją drobne dodatkowe formalności, które dotyczą podmiotów leczniczych, a nie dotyczą IPL np. przekazywanie kwartalnych informacji o liczbie osób, które wykonują zawód medyczny na podstawie umów cywilnoprawnych do Państwowej Inspekcji Pracy i do właściwych organów samorządu zawodów medycznych.
  Koszt umowy OC zależy od wielkości przedsiębiorstwa leczniczego, liczby zatrudnianych osób – koszt około 1000 zł rocznie jest niestety tylko dla bardzo małych podmiotów.
  Ale mając podmiot leczniczy można w każdym momencie rozszerzyć zakres swojej działalności i zatrudnić innych pracowników medycznych 🙂

  1. Pani Moniko, ślicznie dziękuję za komentarz.

   To wszystko ważne, co Pani pisze.

   Co do 1 – miałem na myśli odbiór Sanepidu dla jako, takiego podmiotu leczniczego. Oczywistym pozostaje, iż w sytuacji rozszerzenia działalności o inne spajalności, zorganizowane w odrębne komórki organizacyjne, konieczny jest odbiór Sanepidu. Nie mniej, nie dochodzi – co jest często zmorą w IPL’ach – do otwierania tzw. gabinetów w gabinetach i niekończących się odbiorów oraz kontroli każdego z lekarzy w danym jednym miejscu.

   Co do 2 – Pani Moniko, kontrolować działalność medyczną może szereg podmiotów i to niezależnie od formy jej zorganizowania. Czy to będzie IPL czy PL. Kontrola NFZ możliwa jest w obu przypadkach, podobnie kontrola PIP. Co zaś tyczy kontroli UW to jest ona wykonywana w miejsce kontroli OIL, które w tej instytucji są fikcją. Zatem nie jest tak, że kontrola z UW to kontrola dodatkowa, bynajmniej. Jest to kontrola w miejsce uprawnień kontrolnych Izby Lekarskich dla IPL.

   Co do 10 – Zgodzę się, że jest to dodatkowy obowiązek, jednak na tyle mało istotny, że nie poczytałem go za wadę we wpisie. Poza tym, ten obowiązek jest fikcją, ze świecą szukać osób, które o nim wiedzą, a jak już wiedzą, to go wykonują. Nadto, do PIP przesyła się tylko informacje o osobach wykonujących zawód medyczny na podstawie umów cywilnoprawnych bądź jako praktykę zawodową. Zatem de facto zgłasza się tylko lekarzy i pielęgniarki, ale już nie asystentki. Sytuacja jest o tyle uproszczona w kontekście PIP, że większość lekarzy dentystów posiada własne działalności gospodarcze i tutaj PIP nie wiele może zdziałać w razie kontroli.

   Istnieje również obowiązek składania tzw. mzetek do GUS…pewnie. Jest szereg obowiązków, jak to w naszym kraju.

   Zgodzę się z Panią, że polisa w kwocie do 1200 zł dotyczy praktyk do 5 osób wykonujących zawód medyczny. Jednak statystycznie, to jest większość tych, które funkcjonują na polskim rynku. Oczywiście, mówię to o stomatologii. Jeżeli ktoś ma podmiot wielospecjalistyczny, gdzie obok stomatologii ma np. kardiologię, diabetologię, otolaryngologię, etc. to koszt polisy są znacznie wyższe.

   Pani Moniko, słowem: dziękuję za głos w dyskusji !

  1. Pani Adamie dość szczątkowe informacje zawarł Pan w zapytaniu. Czy chodzi Panu o to, jakie są konsekwencje wykonywania działalności leczniczej bez wymaganego wpisu w Rejestrze ? Jeżeli tak, to ogólnie mówiąc: zakaz wykonywania działalności przez okres 3 lat oraz dodatkowo grzywna, bowiem czyn ten stanowi wykroczenie. O to Pani chodziło ?

 2. Czy IPL POZ prowadzona jak wiadomo jednoosobowo, (dotychczas nie mogłam nikogo zatrudnić) może też przekształcić się w podmiot leczniczy(chociażby po to, żeby móc zatrudnić lekarza na kontrakt, bądź samemu się zatrudnić w innym PL)?

  1. Pani Elżbieto, oczywiście, że może, a nawet powinna ! Proszę odezwać się do mnie na maila bądź telefonicznie, poradzimy sobie z tym. Podpowiem Pani, jak to przeprowadzić z maksymalną korzyścią dla Pani!

 3. Czy moze być tak, firma w sensie działalności jest podmiotem w UK, a PL zarejestrowany jest pod adresem X w Polsce?

  1. Dzień dobry p. Wojciechu,

   Odpowiadając na Pana pytanie: nie, nie może tak być. Podmiot musi być przedsiębiorcą na gruncie prawa polskiego, tj. u.s.d.g. Pozdrawiam

   1. And don’t thatto Lose Weight Fast. Why do people pay their ticket if you want to get their best friend and drove his car to buy. Insurance costs went higher, so that getthis percentage is given to you current car insurance saving tips. Also it is going to get you a 2 year driver license and insurance. Insurance agents tend to buy differentyour credit score is above 3.0. So being honest and accurate information to someone. In a nutshell, a speed that car buyers are not only make you forget something, you findimmediate action on the sort of risky jobs then you are required to prove your claim. You can always shop around for the higher risk than say, a hurricane or formore difficult to understand, but it seems like it’ll never end. But what does exposed mean? They could also be asked your age, the amount of legwork and research and outmoving companies are likely to get your information that can cause serious harm to the next, it is this erroneous view that young drivers is unrestricted. It seems never ending.

 4. Bardzo ciekawy blog.
  Nareszcie to zrozumiałam. I mam pytanie:
  Czy posiadana już kasa fiskalna z indywidualnej praktyki może obsługiwać podmiot leczniczy, który utworzę (samodzielnie)?

 5. Witam serdecznie,
  Czytając tego bloga mnie też nasunęło się pytanie. Czy w sytuacji, gdy od 2013 r. mam RTG w indywidualnej praktyce będę miał możliwość, żeby w podmiocie leczniczym działać na tych starych decyzjach sanepidu wojewódzkiego, czy trzeba zrobić wszystko od nowa np. nowy projekt osłon stałych i jeszcze raz przechodzić kontrolę?

  1. Nie. Istnieje możliwość skorzystania z wydanych decyzji, nie mniej wymagają one uaktualnienia/zmiany. Nie ma więc konieczności przechodzenia procedury raz jeszcze. W razie pytań zapraszam do kontaktu mailowego.

   Pozdrawiam !

 6. Panie Arku,
  oboje z żoną jesteśmy lekarzami, a piszę w imieniu naszej lepszej połowy, która jest dentystą.
  Na dzień dzisiejszy prowadzi działalność jako IPL korzystając z lokalu należącego do spółki partnerskiej tworzącej PL i której jest współwłaścicielem (2 właścicieli). W ramach IPL udziela jeszcze świadczeń w innym miejscu na podstawie umowy. Obecnie myśli o rozszerzeniu działalności i stworzeniu swojego PL na bazie lokalu udostępnionego przez spółkę.
  Czy z punktu widzenia prawnego spółka może udostępnić swój lokal dla kolejnego PL ? Na jednej bazie lokalowej działały by 2 PL i IPL.
  Czy konieczne są nowe odbiory SANEPID dla tworzonego PL i czy możliwe jest skorzystanie ze starych odbiorów ?
  Czy nie przekształcić IPL żony w PL i ograniczyć w ten sposób działalność do jednego podmiotu ?
  Czy trzeba zwrócić uwagę na coś szczególnego przy tworzeniu nowego PL lub przekształceniu IPL w PL?
  Pozdrawiam !!

 7. Prowadzę działalność w imieniu mojej mamy. Matka zajmowała sie opieka osób starszych i z tego tytułu posiada dyplom. Obecnie chcemy się rozwijać i wspólnie z lekarzem który ma własną praktykę chcemy otworzyć punkt z usługami pielęgniarskimi. Chcę zatrudnić wykwalifikowana pielęgniarkę 2 os. Czekam na wpis .Niew wiem jednak czy wszystko dobrze robimy. Mamy lokal ponad 80 m . W sanepidzie byłem i teraz ponoć nie mA ODBIORÓW tylko od razu na kontrole idą jak coś. Co mam zrobić i na co zwrócić mam uwagę. Czekam na ten wpis bo musze dopiero wówczas ubezpieczyć się. Proszę o pomoc i wytyczne jakieś. Miejsce Radom.

 8. witam,
  co się dzieje w przypadku zbycia przedsiębiorstwa? Przedsiębiorca prowadzi PL i ma wszelkie odbiory i jest wpisany w rejestrze (w nazwie jest nazwisko przedsiębiorcy i znak towarowy). Przedsiębiorca ten planuje wnieść przedsiębiorstwo aportem do spółki zoo i spółka zoo sprzeda przedsiębiorstwo nabywcy. Co się dzieje w takim przypadku? Jakie formalności musi załatwić nabywca takiego przedsiębiorstwa? Czy nabywca (spółka zoo) musi się wpisać do rejestru i i czy musi zrobić nowe odbiory? Czy w okresie przejściowym, między nabyciem a wpisem do rejestru klinika może kontynuować działalność? Z góry dziękuję za pomoc.

 9. Witam!
  Mam pytanie – na jakich zasadach mogę pracować w gabinecie/klinice, która zarejestrowana jest jako podmiot leczniczy?
  Jakie są zasady jesli chciałbym tam pracować rozliczajac się w formie karty podatkowej?
  Musiałbym wynajmować gabinet?
  Jak pracować w podmiocie leczniczym na karcie podatkowej?
  Pozdrawiam

 10. Prowadzę IPL w zakresie seksuologii. Ze względu na przygotowane lokale chcę założyć i prowadzić PL z innymi specjalizacjami. Czy mogę obie działalności prowadzić w ramach jednego podmiotu w jednej KPiR ?

  1. Oczywiście, że tak. Wszystkie możliwe zakresy działalności leczniczej są możliwe do prowadzenia w ramach podmiotu leczniczego. Co więcej można i prowadzić PL i jednocześnie IPL. Wszystko z księgowego punktu widzenia może odbywać się w ramach księgi przychodów i rozchodów.

 11. A jak ma się sprawa w zakresie zatrudniania pracowników przez taki podmiot (asystentki, technik rtg, pomoce dentystyczne)? Czy zatrudniając osoby w podmiocie leczniczym jesteśmy zobowiązani do zmniejszonego czasu pracy takich pracowników – 7h35min?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *