Przekształcenie praktyki zawodowej w podmiot leczniczy – kilka uwag.

Ten wpis robię na prośbę osób, które za późno trafiły na mój blog, nie mogąc uprzednio znaleźć stosownych informacji i pomocy. Ich sugestie zmierzały do tego, abym na blogu napisał dość konkretnie czym w zakresie podmiotów leczniczy się zajmuję, bo tak jak wówczas oni -tak wiele osób być może poszukiwać takich informacji.

Zatem, temat przekształcenia praktyki zawodowej lekarzy (tzw. indywidualnej praktyki lekarskiej) w podmiot leczniczy zwraca do mnie dość często.

Dzieje się tak głównie za sprawą telefonów Czytelników bloga, którzy zastanawiają się nad takim krokiem i proszę mnie o pomoc w załatwieniu wszelkich formalności: od oceny spełnienia warunków instalacyjno-budowalno-sanitarnych poprzez etap składania wszelkich wniosków, rejestrację w RPWDL i umowy z personalem medycznym.

Podstawowym pytaniem, jakie pada podczas rozmowy, to czy zajmuję się właśnie takimi rzeczami?

Odpowiedź: Tak zajmuję się już od kilku lat. Od tego czasu zarówno prowadzę procesy związane z powstawaniem podmiotów leczniczych od początku, jak i swoistym „przekształcaniem” praktyk zawodowych w takie podmioty. W zakresie czynności pozostaje wszystko to, co ma zakończyć się decyzję odbiorczą Sanepid i wpisem do RPWDL. Często zaczynamy od zmiany formy działalności gospodarczej podmiotu na bardziej elastyczną, lepiej dostosowaną do indywidualnych potrzeb, planów lub zamierzeń. Kolejno zdarza się, że przychodzi etap rejestracji w KRS’sie. W międzyczasie dochodzi koordynacja adaptacji lokalu, potem moja obecność podczas odbioru Sanepid.

Na końcu formalności w GUS’ie, OC, i Wojewoda. Po uzyskaniu wpisu najczęściej z podmiotem zastanawiamy się nad treścią umowy wiążącej ten podmiot z innymi lekarzami oraz personelem pomocniczym. Całość zwieńczona jest szkoleniem.

Kolejnym pytaniem, z jakim przychodzi mi się zmierzyć, to czy mogę ew. kogoś polecić dla przeprowadzenia adaptacji bądź remontu?

Odpowiedź: Tak, zasadniczo mogę. Jest to oczywiście uzależnione od lokalizacji, ale na terenie Małopolski, Świętokrzyskiego, Podkarpackiego, Lubelskiego, Mazowieckiego zasadniczo nie ma problemu. Zaprzyjaźniona ekipa budowlana jest w stanie wykonać wszelkie prace. Elektromonter – jak trzeba – dokonuje adaptacji sieci elektrycznej (nowe gniazda, przyłącza, etc.), zakłada i konfiguruje alarmy, monitoring i masę innych rzeczy. Stolarz zrobi każdy mebel.  Te ekipy, które polecam są mi osobiście znane, gdyż wykonywały pracę w moim własnym gabinecie – od adaptacji po alarm i monitoring, zatem wiem na co je stać.

Czy polecenie i skorzystanie z usług ekip jest odpłatne ?

Odpowiedź: Takie swoiste pośrednictwo przez moją osobę odbywa się zgodnie z zasadami koleżeńskości. Skoro wiem, że ktoś jest dobry, to dlaczego mam go nie polecić. Pobierania przy tym jakiegoś wynagrodzenia byłoby poniżej godności. Traktuję to jaką zwykłą przysługę. Jak ja zaczynałem, to niestety nie mogłem liczyć na takie udogodnienia, dlatego sam postępuje inaczej.

Czy Pan aby na pewno jest prawnikiem?

Odpowiedź: Fakt przyznaję, że połączenie przedsiębiorcy medycznego z prawnikiem nie jest szczególnie częste. Ale właśnie dzięki temu, że na własnej skórze przekonałem się o wielu rzeczach, dodatkowo czerpie z doświadczenia praktycznego moich Klientów to doskonale wiem, co się sprawdza, co nie działa za dobrze oraz kogo można polecić, a kogo polecać zdecydowanie nie warto.

Zatem jeżeli coś planujesz, to zwyczajnie pytaj, gdyż właśnie takie małe praktyczne wskazówki często robią różnicę !

konfa_slask-290x290

Do usłyszenia!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *