Przekształcenie praktyki zawodowej w podmiot leczniczy – kilka uwag do OC

Na temat przekształcenie praktyki zawodowej w podmiot leczniczy już popełniłem klika wpisów.

Pisałem o wadach i zaletach podmiotów leczniczych.

Wspomniałem również, że zajmuję się tą problematyką zawodowo, dziękując jednocześnie moim super Lekarzom za możliwość ich poznania oraz wspólnej pracy dla jednego celu.

Dziś, podczas rozmowy z jednym z Lekarzy – zmęczonym niepowodzeniami w procesie przekształcania IPL w PL – naszła mnie refleksja co do wystawianych przez Ubezpieczycieli polis OC.

konfa_slask-290x290

Każdy wie, że PL wiąże się z koniecznością zawarcia umowy odpowiedzialności cywilnej.

Nie każdy jednak wie, że zawarcie takiej umowy wymaga dołożenia szczególnej staranności tak po stronie agenta, jak i Ubezpieczonego.

Ta szczególna staranność objawia się w tym, że należy baczną uwagę zwrócić na wpisywanie danych w polisie OC.

Niestety agenci rzadko widzą różnicę pomiędzy podmiotem leczniczym, a przedsiębiorstwem tego podmiotu jak również pomiędzy oznaczeniem jednego i drugiego.

Ty doskonale wiesz, że podmiot leczniczy i przedsiębiorstwo podmiotu leczniczego, to dwa zasadniczo różne terminy i nigdy nie należy ich mylić.

Dla zapominalskich polecam wpis podmiot leczniczy i przedsiębiorstwo podmiotu leczniczego w działalności stomatologicznej.

Dlatego pamiętaj, że jeżeli zawierasz polisę OC dla PL, to zawsze powinieneś domagać się wpisania danych identyfikujących nie tylko sam podmiot leczniczy, ale przede wszystkim jego przedsiębiorstwo, z odrębną nazwą oraz adresem.

Często bowiem jest tak, że podmiot leczniczy prowadzi kilka działalności gospodarczych, pod kilkoma adresami i czasem nie wiadomo tak naprawdę, co ubezpieczamy.

Przykład:

Jan Kowalski, prowadzący działalność w oparciu o wpis do ewidencji, w zakresie apteki, zakłada podmiot leczniczy, gdzie będą udzielane świadczenia stomatologiczne. Jan Kowalski prowadzi działalność pod adresem: Konwaliowa 7, pn.: Apteka zdrowia. Działalność stomatologiczna prowadzona zaś będzie pn. przedsiębiorstwa: Dentomix, przy ul. Krokusowej 6. Prawidłowo wystawiona polisa OC powinna wskazywać Jana Kowalskiego jako ubezpieczającego, ale dane winny odpowiadać adresowi i nazwie przedsiębiorstwa podmiotu leczniczego, tj. Krokusowej 6.

Niestety najczęściej jest zupełnie odwrotnie. Dane bowiem wskazują miejsce głównej działalności, tj. w naszym przypadku Konwaliowa 7.

Aby uniknąć pomyłek i niedomówień – co w sytuacji powstania ew. szkody działać będzie tylko na Twoją niekorzyść – musisz zachować szczególną czujność i zwracać uwagę, co jest wpisywane w polisie OC.

Z doświadczenia wiem, że nie jest łatwe przekonać agenta ubezpieczeniowego dla takiego zapisu, ale z doświadczenia też wiem, że źle wypełnione polisy często wracają z urzędów wojewódzkich, z koniecznością zmiany.

Wówczas należy zawierać aneksy i zmieniać te dane, co jest czasochłonne i niepotrzebnie komplikuje cały proces. Oczywiście rejestracja się nam przedłuża…

Dlatego, zachęcam Cię do skorzystania z mojego praktycznego doświadczenia, czego rezultatem będzie uzyskanie prawidłowej polisy OC, wyeliminowanie niedomówień oraz unikanie sytuacji przedłużających proces rejestracji.

Pięknego dnia.

Do usłyszenia!

3 thoughts

 1. Szanowny Panie Mecenasie,

  czy spotkał się Pan kiedyś z podmiotem leczniczym prowadzonym w formie spółki komandytowej, w której wspólnik – lekarz dentysta – wykonuje działalność leczniczą albo w formie indywidualnej praktyki lekarskiej (prowadząc własną działalność) albo na podstawie umowy o pracę ? Zawsze mówi się o sp. j. , s.c. czy sp. p., a czasem nawet sp. z o.o., ale nie widziałem aby ktoś prowadził podmiot leczniczy w formie sp. k i zastanawiam się, czy jest to po prostu znikoma praktyka, czy może jest to z różnych względów niedozwolone.

  Pozdrawiam serdecznie

 2. Dzień dobry,

  czy w Pana ocenie, jako lekarz, który utworzył podmiot leczniczy oraz jednocześnie posiada indywidualną praktykę lekarską mogę zrezygnować z indywidualnej praktyki na rzecz wykonywania zawodu w moim podmiocie leczniczym ?

  Chodzi m.in. o kwestie związane z posiadaniem dwóch osobnych polis OC.

  dziękuję. pozdrawia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *