Ważne zmiany w zakazie palenia – czyli jak papieros elektroniczny może kosztować nawet 2000 zł

Uwaga przedsiębiorco !

Ważne zmiany w zakazie palenia na terenach placówek medyczny.

albo

 Ten mały błąd może Cię wiele kosztować !

Tak z pewnością mógłby się zaczynać niejeden headline na portalach informacyjnych, żyjących tylko z kliknięć wszystkich ciekawskich internautów.

Tymczasem uczciwie trzeba sobie powiedzieć, że odtrąbiona wczoraj przez wszystkie media nowelizacja tzw. ustawy tytoniowej niesie ważkie zmiany również dla przedsiębiorców medycznych.

Być może pamiętasz, ale przeszło ponad rok temu pisałem o obowiązku informacyjnym placówek leczniczych dotyczących zakazu palenia

Zwróciłem wówczas szczególną uwagę na fakt, iż zakaz palenia musiał się składać ze znaku słownego i graficznego.

Co się zatem zmieniło i jaki ma to wpływ na Twój portfel ?

zakaz_palenia

Można powiedzieć, że zmieniła się cała ustawa. W zasadzie nowela wywróciła ten akt prawny do góry nogami, pozostawiając tylko chyba nazwę po staremu.

Ciebie jednak najbardziej powinno interesować pojęcie „papierosów elektronicznych„. Nie ma oczywiście sensu przytaczać teraz definicji tegoż wyrobu, jednak wraz z prowadzeniem tej definicji, ustawodawca zmienił treść obowiązku informacyjnego o zakazie palenia.

I to jest właśnie kluczowe.

Otóż przed 8 września 2016r. wystarczył napis „ZAKAZ PALENIA (WYROBÓW TYTONIOWYCH)” wraz z przekreślonym papierosem (znak słowno-graficzny).

Od 8 września 2016r. taki emblemat nie wypełnia nakazu ustawowego dot. obowiązku informowania o zakazie palenia na terenie placówek medycznych.

Od tego dnia bowiem placówki medyczne zobowiązane są do umieszczenia w widocznych miejscach odpowiednich oznaczeń słownych i graficznych informujących o:

Zakazie palenia wyrobów tytoniowych i papierosów elektronicznych

Zatem koniecznym staje się dodanie do obecnie funkcjonujących oznaczeń dopisku o papierosach elektronicznych.

Niezamieszczenie informacji, iż zakaz palenia odnosi się również do papierosów elektronicznych może Cie kosztować do 2.000 zł.

Nie wiadomo jeszcze, jaka będzie praktyka Sanepidów. Kiedy one dowiedzą się o tej zmianie trudno powiedzieć. Nie warto jednak dawać powodów do zastanawiania się urzędnikowi, bo może się okazać, że choć nie palisz, to zafundujesz sobie najdroższego elektronicznego papierosa w życiu !

Do usłyszenia!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *