Prowadzenie działalności gospodarczej na zasiłku macierzyńskim – jakie składki ?

Klasyk mawiał, że „czeka, aż rzeka życia przyniesie naturalne procesy„.

Cóż, akurat dla tegoż skończyło się nieciekawie i rzeka raczej wyrzuciła go na brzeg niźli porwała swoim nurtem. Jednak życie przynosi nie tylko naturalne procesy, ale i zupełnie w sposób oczywisty kreuje, tym czym sam żyję. To zaś owocuje często tematem wpisu.

konfa_slask-290x290

Nie inaczej jest dziś. Chciałbym dwa słówka powiedzieć o prowadzeniu działalności gospodarczej w czasie pobierania zasiłku macierzyńskiego. Wiadomo wszak, że zawód stomatologa (vide: dentysty) jest silnie sfeminizowany i temat jest ważny dla znacznej części lekarzy. Wychodząc na przeciw oczekiwaniom, takiej tematyki nie mogło zabraknąć na blogu.

Drogie Dentystki, zadajecie najczęściej dwa pytania:

czy na zasiłku macierzyńskim możecie prowadzić działalność gospodarczą?

Ależ oczywiście, że możecie. Nie ma żadnej obawy o utratę prawa do zasiłku. Przepisy ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego nie przewidują jakiejkolwiek sankcji za prowadzenia działalności gospodarczej, tj. zarobkowanie w okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego (tzw. zwykłego, dodatkowego, rodzicielskiego)

Następnym pytaniem jest:

jakie składki należy opłacać prowadząc działalność gospodarczą w trakcie przebywania na zasiłku macierzyńskim?

Tutaj sytuacja jest jasna: W okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego, z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej należy opłacać tylko składkę zdrowotną.

Warto wiedzieć, że zasiłek macierzyński stanowi tzw. inny tytuł do ubezpieczenia społecznego. Słowem –  jeżeli przebywasz na zasiłku macierzyński to obowiązkowo podlegasz ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu. Koszty składek z tych tytułów ponosi Skarb Państwa (budżet).

Skoro zatem obowiązkowo opłacane są składki emerytalno-rentowe z tytułu pobierania zasiłki macierzyńskiego, to panie przedsiębiorcy nie muszą ich opłacać z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej w okresie zasiłku. Zatem, prowadzenie pozarolniczej działalności w okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego nie stanowi obowiązkowego tytułu do ubezpieczeń społecznych, a tym samym nie powstaje obowiązek opłacania składek na ubezpieczenie społeczne z tytułu jej prowadzenia.

Trzeba dokonać kilku czynności technicznych w samym Oddziale ZUS: typu wyrejestrowanie się z jednych ubezpieczeń i zarejestrowanie do innych (odpowiednie formularze ZUS ZWUA i ZUS ZZA), ale można sobie dać z tym rade !

Skutek tego taki, że istnieje możliwość prowadzenia przez rok własnego biznesu w zasadzie nie płacąc składek na ubezpieczenie !

Trzeba „tylko” urodzić dziecko.

I z tą zachętą żegnam się, mówiąc: do usłyszenia!

9 thoughts

 1. A gdy prowadzi się podmiot leczniczy i zatrudnia pracowników, to jak wtedy wygląda opłacanie składek na macierzyńskim?

  1. Pyta Pani, jak wygląda sprawa opłacania składek za pracowników, których Pani zatrudnia, a którzy zamierzają przejść na macierzyński ? Dobrze rozumiem ?

 2. Rzeczywiście nie wyrazilam się zbyt jasno. Chodzi mi o sytuację, w której osoba prowadząca działalność (podmiot leczniczy) przechodzi na macierzyński ale dalej normalnie zatrudnia pracowników.

 3. Szanowne Panie, odpowiadając na pytanie, to sytuacja wygląda następująco: gdy złożycie Panie wniosek do ZUS o wypłatę zasiłku macierzyńskiego, wówczas to ZUS będzie płatnikiem składem na ubezpieczenie emerytalno-rentowe w Pań imieniu. Panie podlegać będą tylko obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu. W tym celu należy płatnikowi przedkładać za każdy miesiąc kalendarzowy raport miesięczny ZUS RZA. Gdybyście Panie chciały dobrowolnie się w okresie pobierania zasiłku ubezpieczyć emerylano-rentownie, wówczas raport miesięczny to ZUS RCA. Inne raporty miesięczne za pracowników składa się bez zmian. Wcześniej oczywiście należy siebie wyrejestrować z obowiązkowych ubezpieczeń emerytalno-rentowych na druku ZUS-ZWUA oraz zarejestrować na druku ZUS ZZA – gdy chodzi o opłacanie obowiązkowej składki zdrowotnej bądź ZUS ZUA – gdy w grę wchodzi dobrowolne ubezpieczenie emerytalno-rentowe i obowiązkowe zdrowotne w okresie zasiłku.

  Proste. 🙂

 4. Witam! A jak wygląda sytuacja , gdy prowadzę indywidualną praktykę oraz pracuję w innym miejscu na etacie? Czy w takiej sytuacji ( będąc na zasiłku macierzyńskim), mogę pracować w swoim gabinecie nie tracąc zasiłku, natomiast na etacie pozostać na urlopie macierzyńskim?

   1. Wiem, że wątek dość stary. Ale czy to jest jeszcze w 2016r. aktualne (piszę w nawiązaniu do sytuacji przedstawionej przez panią Ewę)? Uściślę, że w działalności gospodarczej płaciłam tylko składkę zdrowotną. I czy też trzeba wtedy w ZUS przerejstrowywać druczki?

 5. Witam.
  Planuję przejść na wcześniejszy zasiłek macierzyński z dniem 18.12.2015r. tj. na dwa tygodnie przed planowaną datą porodu ( data porodu przypada na dzień 01.01.2015). Pani w Zusie powiedziała, że powinnam wyrejestrować się z ubezpieczeń z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej ( rozumiem że są to ubezpieczenia społeczne czyli emerytalne i rentowe oraz chorobowe i wypadkowe). Na stronie głównej rzecznika Zus przeczytałam cytuję:
  „Istnieją trzy przypadki, kiedy pani w ciąży może spotkać się z odmową przyznania świadczenia z ubezpieczenia społecznego.

  Przypadek pierwszy wydaje się oczywisty, ale proszę mi wierzyć, zdarza się najczęściej. Chodzi o sytuację, w której Pani prowadzi działalność gospodarczą i jako przedsiębiorca płaci obowiązkowo składkę na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i wypadkowe oraz zdrowotne (do NFZ). Do ubezpieczenia chorobowego może przystąpić dobrowolnie, czyli nie musi tego robić wcale. Jeśli nie skorzysta z prawa do ubezpieczenia chorobowego, a pójdzie na długie zwolnienie lekarskie lub urlop macierzyński, to niestety nie otrzyma z ZUS żadnych pieniędzy. Powód? – brak ubezpieczenia chorobowego. Niby oczywiste, ale jakże często ma się do ZUS pretensje za własną, suwerenną decyzję”

  I teraz moje pytania brzmią:
  1. Czy wyrejestrowując się z ubezpieczeń społecznych a tym samym chorobowego, który wchodzi w skład tych ubezpieczeń tym samym nie pozbawiam się świadczenia z Zus?
  2. Znalazłam przepisy mówiące o tym, że należy wyrejestrować się na druku ZWUA z dniem porodu oraz zarejestrować się na druku ZZA do ubezpieczenia zdrowotnego również z dniem porodu. Ale czy przy przechodzeniu na wcześniejszy zasiłek macierzyński mam się wyrejestrowywać z dniem przejścia na zasiłek a następnie zarejestrować do zdrowotnego z dniem przejścia na zasiłek czy również z dniem porodu?
  3. Co jeśli nie dokonam wyrejestrowania i będę opłacała tylko składkę zdrowotną? Czy Zus w takiej sytuacji uzna, że skoro nie opłaciłam składki to sam mnie wyrejestruje?
  Proszę o pomoc.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *