Abonament radiowo-telewizyjny w gabinecie stomatologicznym.

Zastanawiałem się, czy zdajesz sobie sprawę z obowiązków i ew. konsekwencji ich zaniedbania związanych z posiadaniem w gabinecie odbiornika telewizyjnego lub radiowego ?

Jeżeli tak, to nie zajmuję Ci czasu. Zapraszam do lektury następnych wpisów.

Jeżeli zaś nie, to zachęcam do poświęcenia kilku minut na przeczytanie tego wpisu.

Dlaczego ?

Oszczędzisz sobie nieprzyjemnych sytuacji, kontroli urzędników i przynajmniej 579 zł kary.

***

Odpoczywając od pracy w czasie tygodniowego urlopu, który niestety nieubłaganie już powoli mija, przechadzałem się po jednej z ładniejszych miejscowości uzdrowiskowych w Polsce. Wiem – brzmi to bardzo „dziadkersko”, ale paradoksalnie wtedy miałem bardzo dobrą możliwość obejrzenia z bliska kilku placówek stomatologicznych podmiotów medycznych.

Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że w każdym z tych gabinetów (widzianych wszak przez witrynę) wisiała na pół ściany piękna plazma.

Istny raj dla potencjalnego pacjenta.

 

Można przecież wybrać – czy wejdzie się tam gdzie idzie FasionTV, czy raczej Tvn24, albo jakiś program muzyczny. Przestąpienie przez próg któregoś z tych trzech gabinetów, choć zdradzało zapatrywanie na świat danej osoby, to pozostawało małoistotne bowiem prawo wyboru w czasach gospodarki rynkowej i wolnej konkurencji jest święte!

Wtedy już wiedziałem o czym dziś chciałbym Ci opowiedzieć –  o abonamencie radiowo-telewizyjnym w gabinecie stomatologicznym. Temat niby prozaiczny, ale nie każdy wie o obowiązkach związanych z posiadaniem odbiorników w miejscach swoich praktyk.

Abonament w gabinecie

Znakiem czasu na w gabinetach stomatologicznych podmiotów leczniczych jest niewątpliwie pojawienie się mediów audio-wizualnych, jako elementu nie tylko umilającego czas pacjentom oczekującym na wizytę, ale również podnoszącego prestiż i elegancje samego miejsca.

Z chwilą powieszenia telewizora albo wykonania instalacji głośnikowej dla muzyki odtwarzanej z radia lub nośników przenośnych (Cd, mp3 etc.), a nawet z momentem postawienia najmniejszego radyjka w gabinecie, powstaje obowiązek opłaty radiowo-telewizyjnej.

Z punktu widzenia obowiązku opłaty radiowo-telewizyjnej nie ma większego znaczenia czy lekarz dentysta prowadzący zakład leczniczy lub praktykę zawodową umila sobie czas słuchając muzyki, bądź pragnie stworzyć przyjazne środowisko dla swoich pacjentów, próbując ich zrelaksować i odprężyć przez zabiegiem w poczekalni lub w jego czasie już na fotelu.

Jeżeli więc prowadzisz działalność gospodarczą jako stomatologiczna praktyka zawodowa lub w formie podmiotu leczniczego i w swoim gabinecie posiadasz radio lub telewizor – nie ma siły, trzeba za to zapłacić.

Na początku – jeżeli już zdecydowałaś/eś się na posiadanie odbiornika w gabinecie, musisz go zarejestrować.

Rejestracji odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych dokonuje się w urzędach pocztowych, w terminie 14 dni od dnia wejścia w ich posiadanie, czyli w przypadku gabinetów – w ciągu dwóch tygodni od zainstalowania odbiornika w gabinecie.

Z punktu widzenia ewentualnej kontroli istotnym jest posiadanie dowodu zarejestrowania. Może nim być:

– wniosek o rejestrację odbiorników radiofonicznych/telewizyjnych;

-zawiadomienie o nadaniu indywidualnego numeru identyfikacyjnego użytkownikowi odbiorników radiofonicznych/telewizyjnych.

Musisz wiedzieć, że w przypadku przedsiębiorców, w tym i lekarzy dentystów, opłacie abonamentowej podlega każdy odbiornik radiofoniczny lub telewizyjny.

Przykład:

Lekarz dentysta posiada w gabinecie dwa radioodbiorniki lub telewizory i w każdym z nich gra ta sama muzyka (to samo radio) lub leci ta sama stacja telewizyjna.

Ile odbiorników musi zarejestrować?

Każdy z tych odbiorników podlega odrębnemu zarejestrowaniu i odrębnej opłacie. Bez znaczenia pozostaje zaś to, co faktycznie wydobywa się z urządzeń.

Wysokość opłaty jest jedynie zróżnicowana od medium, jakie wybierzemy.

Otóż, jeżeli zdecydujemy się wyłącznie na odbiornik radiowy, opłata będzie niższa – 5.90 zł za każdy miesiąc za jeden odbiornik.

Natomiast jeżeli wybierzemy odbiornik telewizyjny lub telewizyjny i radiofoniczny – opłata wzrośnie do 19,30 zł za każdy miesiąc za jeden odbiornik.

Należy pamiętać, że za każdą parę odbiorników (radiofoniczny i telewizyjny) wnosi się jedną opłatę ujednoliconą tzw. radiowo-telewizyjną.

Gdy liczba odbiorników radiofonicznych przewyższa liczbę odbiorników telewizyjnych, wówczas za odbiorniki radiofoniczne przewyższające liczbę odbiorników telewizyjnych wnosi się opłaty jak za używanie odbiornika radiofonicznego.

Przykład: lekarz dentysta posiada w gabinecie 3 odbiorniki telewizyjne i 5 odbiorników radiofonicznych. Wnosi wówczas 3 opłat radiowo-telewizyjnych (3 x 19,30 zł miesięcznie) i 2 opłat radiofonicznych (2 x 5,90 zł miesięcznie).

Trzeba także wiedzieć, że rejestracji dokonuje się na firmę – należy więc podać dane odpowiadające wpisowi do CEIDG. Chodzi o to, aby odróżnić odbiornik lekarza zarejestrowany imiennie i wykorzystywany dla celów prywatnych w miejscu zamieszkania, od odbiornika wykorzystywanego dla celów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Po zarejestrowaniu, opłaty abonamentowe należy regularnie uiszczać bądź to za pomocą:

a) blankietów wpłat spersonalizowanych otrzymanych drogą korespondencyjną lub;

b) standardowych blankietów wpłat na rachunek bankowy, ogólnie dostępnych w placówkach pocztowych

Małym pocieszeniem pozostaje, że w razie zapłaty gotówką lub na formularzu polecenia przelewu na Poczcie Polskiej, wpłaty przyjmowane są bez pobierania dodatkowych opłat (tzw. manipulacyjnych).

Obowiązek uiszczania opłaty abonamentowej powstaje z pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano rejestracji odbiornika radiowego lub telewizyjnego, natomiast ustaje z dniem jego wyrejestrowania w urzędzie pocztowym.

Czyli mówiąc po ludzku: Jeżeli montujemy odbiornik w gabinecie, np. 8 lutego 2014r. to musimy go zarejestrować do 22 lutego 2014r, zaś obowiązek wnoszenia opłaty powstaje od 1 marca 2014r. Tak, tydzień dostajemy w prezencie !

Wszystko dobrze, a co w sytuacji gdy wisi telewizor albo stoi radio i zarówno jeden, jak i drugi odbiornik nie są używane? Czyli zamontowaliśmy sprzęt, ale z jakiś względów nie używamy go. Należy wówczas opłacać abonament ?

Niestety, płacić trzeba 🙁

Choć opłaty abonamentowe pobierane są za używanie odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych, to jednak przyjęto domniemanie, że osoba, która posiada odbiornik radiofoniczny lub telewizyjny w stanie umożliwiającym natychmiastowy odbiór programu, używa tego odbiornika.

Nie wytłumaczymy się więc w czasie kontroli, że ta plazma tylko wisi i absolutnie nikt jej nie włącza. Niestety takie rzeczy nie przechodzą.

Pamiętajcie też, że z obowiązku wnoszenia opłat za używanie odbiorników nie zwalnia opłacanie rachunków za korzystanie z telewizji kablowej czy z satelitarnych platform cyfrowych.

Chcąc wywiązywać się z obowiązku opłaty radiowo-telewizyjnej i przy okazji maksymalnie zaoszczędzić warto:

 1. dokonywać montażu odbiorników z początkiem miesiąca;
 2. dokonywać wpłat za pośrednictwem Poczty Polskiej;
 3. zaliczać opłaty w koszty prowadzenia działalności gospodarczej;
 4. dokonywać wpłat za dłuższe okresy z góry;

W tym ostatnim przypadku wysokość opłat abonamentowych za używanie odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych w 2014r. , po uwzględnieniu zniżek za ich uiszczanie z góry za okres dłuższy niż jeden miesiąc wynosi:

1. za używanie odbiornika radiofonicznego:

a) 11,45 zł za dwa miesiące,

b) 17,00 zł za trzy miesiące,

c) 33,60 zł za sześć miesięcy,

d) 63,70 zł za rok,

2. za używanie odbiornika telewizyjnego lub telewizyjnego i radiofonicznego:

a) 37,45 zł za dwa miesiące,

b) 55,60 zł za trzy miesiące,

c) 110,00 zł za sześć miesięcy,

d) 208,45 zł za rok.

Samą zaś opłatę wnosi się do 25-go dnia pierwszego miesiąca okresu rozliczeniowego.

Brak zarejestrowania odbiornika i opłacani abonamentu wiąże się z karą w trzydziestokrotność miesięcznej opłaty i wynosi 579,00 zł w przypadku posiadania telewizora i 177,00 zł w przypadku posiadania wyłącznie radia.

Mam nadzieję, że poświęcony przeczytaniu wpisu czas, zwróci Ci się !

Do usłyszenia !

6 thoughts

 1. Uprzejmie proszę o rozwiązanie następującego przykładu.
  Lekarz stomatolog prowadzący praktykę stomatologiczną w swoim lokalu mieszkalnym (wydzielony pokój) ma JEDNO radio przenośne, którego słucha w części mieszkalnej, a podczas przyjmowania pacjentów przenosi do gabinetu. Jak należy je zarejestrować, prywatnie, na firmę, a może z udziałem procentowym wynikającym z czasu słuchania w obu miejscach, …………? Jak rozwiązać problem odliczenia aby nie narazić się fiskusowi ?

  1. Panie Andrzeju, cieszę się, że odwiedził Pan mój blog. Zachęcam do stałej lektury 🙂

   Pragnę zauważyć, iż blog bezpośrednio nie służy do rozwiązywania konkretnych problemów prawnych, ani nie do końca jest miejscem do udzielania wiążących opinii dla czytelników, co do sposobu postępowania w konkretnej sprawie. Bierze się to z prostego faktu, iż nie da się (choćbym chciał), zamieścić wpisu, który każdy z moich Czytelników będzie mógł zastosować do własnej sytuacji, w której się znalazł. Ponadto, zazwyczaj stan faktyczny jest daleko bardziej skomplikowany i wymaga poczynienia pewnych założeń, rozważenia stosownych kroków. Stąd nie praktykuję udzielania odpowiedzi na zadawane pytania bezpośrednio za pośrednictwem strony internetowej, bo to mogłoby być nierzetelne z uwagi na niedostatek informacji, a później rodzić do mnie pretensje. Do tego służy mail, nie zaś komentarz.

   Nie mniej, skoro już Pan zdecydował się zapytać – to w mojej ocenie w takiej sytuacji, w takim stanie faktycznym opisanym przez Pana, rejestracja odbiornika użytkowanego dla celów prywatnych, nie zwalnia z rejestracji go w sytuacji używania pozostającego w związku z działalnością gospodarczą osoby, jako przedsiębiorcy. Ustawa o opłatach abonamentowych nie przewiduje zwolnienia odbiornika zarejestrowanego dla określonych celów (prywatnie) od rejestracji na „firmę”, gdy odbiornik jest również używany w związku z jej prowadzeniem.

   Ufam, że udało mi się Panu pomóc. Pozdrawiam

 2. Bardzo dziękuję za zrobienie wyjątku i odpowiedź na blogu.
  Aby pozostać w zgodzie z literą prawa muszę abonament za radio zapłacić dwukrotnie (prywatnie i na gabinet stomatologiczny).
  Pozdrawiam

 3. Witam!

  Chciałbym zakupić do gabinetu telewizor, ale nie po ty, by oglądać kanały telewizyjne, ale wykorzystać go jako monitor dla podpiętej instalacji kamery wewnątrzustnej oraz do oglądania zdjęć diagnostycznych czy to fotograficznych czy RTG. Czy jest konieczność opłacenia wtedy abonamentu za telewizor służący za monitor?

  Art.2 pkt 1 ustawy z dnia 21 kwietnia 2005r. o opłatach abonamentowych jasno mówi, że:
  1. Za używanie odbiorników radiofonicznych oraz telewizyjnych pobiera się opłaty
  abonamentowe
  Pkt 2 mówi: Domniemywa się, że osoba, która posiada odbiornik radiofoniczny lub telewizyjny
  w stanie umożliwiającym natychmiastowy odbiór programu, używa tego
  odbiornika.

  W świetle tych przepisów moim zdaniem nie ma konieczności opłaty abonamentu TV dlatego, że nie mając anteny satelitarnej czy analogowej z dekoderem w gabinecie nie jestem zdolny do natychmiastowego odbioru programu. Poza tym pkt drugi określa konkretnie, że używanie to odbiór kanałów telewizyjnych. Nie ma tutaj mowy o innym przeznaczeniu telewizora.

  Czy słusznie rozumuję?

  Pozdrawiam

  1. Szanowny Panie Mateuszu,

   Pana rozumowanie jest nader trafne. Liczy się wykorzystanie. Taki jest bowiem cel zapisów. Pozdrawiam

 4. Witam!

  Bardzo ciekawy wątek, jednak w dzisiejszych czasach sposób konsumowania muzyki czy obrazu video się zmienił. Dlatego jestem ciekaw czy przepisy w jakikolwiek sposób regulują co w przypadku gdy muzyka jest emitowana z komputera, np. lista ze Spotify, bądź na ekranie telewizora wyświetlane są filmy z YouTube (przy założeniu, że telewizor nie jest podpięty do anteny TV)?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *