Nieobowiązkowe prowadzenie dokumentacji medycznej w formie elektronicznej od 1 sierpnia 2014r.

Już raz popełniłem pewien wpis o (nie)obowiązkowej dokumentacji medycznej w formie elektronicznej (EDM) od 1 sierpnia 2014r.

Mój występek możesz przeczytać TU.

Wzbudziło to spore zainteresowanie, nie tylko zauważalne po ilości komentarzy, ale również odebranych przeze mnie maili i telefonów.

Nie wszyscy wierzyli, w to co napisałem. Otóż postawiłem tezę, iż z uwagi na skalę procesu informatyzacji służby zdrowia, obowiązek prowadzenia EDM nie jest realny do zrealizowania od 1 sierpnia 2014r.

Ministerstwo długo milczało. Dzwoniłem, prosiłem o informację. Panie i Panowie byli wszyscy bardzo mili – nie powiem – pełna klasa i kultura. Standard nieosiągalny dla naszych ministrów. Jednak nie potrafiłem uzyskać informacji, czy na pewno obowiązek zostanie prolongowany. Wszyscy twierdzili, że raczej tak, ale na pewno to nic nie powiedzą, bo dziś nie ma nic pewnego. Poza tym, to Posłowie a nie MZ zmienia ustawy i w zależności od tempa prac, albo się uda, albo się nie uda.

dokumentacja medycznaSam przyznasz, że wypowiedzi niezwykle merytoryczne.

Pozostawało czekać…

Ale!

Teraz jest niemal pewne, że ustawa zostanie zmieniona i czas dostosowawczy wydłużony, przez co obowiązek wprowadzenia EDM prolongowany.

Tak oto informuje MZ:

Z uwagi na skalę przedsięwzięcia, jakim jest wprowadzenie elektronicznej dokumentacji medycznej, oraz zróżnicowany stopień informatyzacji podmiotów udzielających świadczeń zdrowotnych podjęto prace legislacyjne mające na celu wydłużenie okresu przejściowego, w którym równolegle będą funkcjonować papierowa i elektroniczna postać dokumentacji medycznej.

W związku z powyższym przygotowany został poselski projekt nowelizacji ustawy z dnia 28 kwietnia 2011 r. o systemie informacji w ochronie zdrowia (Dz. U. nr 113 poz. 657) w zakresie przesunięcia terminu obowiązku prowadzenia dokumentacji medycznej w formie elektronicznej na 1 sierpnia 2017 r. (druk sejmowy nr 2477)

Dla zainteresowanych druk sejmowy w pdf dostępny TU.

Wydaję się, że temat dyskusji pt. czy trzeba kupować systemy do prowadzenia EDM i ile to będzie kosztować oraz kto za to zapłaci, powoli wygasają. Przynajmniej do 1 sierpnia 2017r.

Co później? Cytując pracowników MZ – później, nic nie jest pewne:)

Do usłyszenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *